Bądź z nami na bieżąco:

Witamina B12

Witamina B-12 w płynie 60ml Swanson
Witamina B-12 w płynie 60ml Swanson
Producent: Swanson
Cena: 58,74 zł 66,00 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
BIOCAPS B12 60k Formeds
BIOCAPS B12 60k Formeds
Producent: FORMEDS
Cena: 39,99 zł
szt.
zobacz więcej
Methyl B-12 100kaps Metylokobalamina Nowfoods
Methyl B-12 100kaps Metylokobalamina Nowfoods
Producent: NOW
Cena: 30,88 zł 33,20 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
  • promocja

Witamina B12 to organiczny związek chemiczny, którego centralnym atomem jest kobalt. Nazywana jest czerwoną witaminą, ponieważ kobalt ma właśnie taki kolor. Jest bardzo ważnym związkiem, który oddziałuje na zdrowie psychiczne i umysłowe człowieka. Odpowiada za wspieranie odporności na stres, poprawia nastój, pomaga w uspokojeniu nerwów, poprawie apetytu i zapobieganiu anemii. Witamina B12 jest uważana za tę, które zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera i chorób psychicznych, nie ma jednak jednoznacznych badań, potwierdzających te właściwości. Powinna być przyjmowana przez każdego, a najwięcej jej znaleźć można w czerwonym mięsie.

Osoby niejedzące czerwonego mięsa, wegetarianie i weganie są szczególnie narażeni na niedobowy witaminy B12, dlatego też szczególnie powinny dbać o jej dostarczenie w odpowiednich ilościach.

Właściwości witaminy B12

B12 to jedna z witamin grupy B, grupy, której obecność jest bardzo potrzebna w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka. Witaminę B12 tworzą cztery związki, co czyni ją jedną z najbardziej złożonych witamin nie tylko w grupie B, ale w ogóle. Jest to związek chemiczny, który stanowi podstawę życia człowieka, ponieważ odgrywa kluczową rolę w syntezie DNA, RNA i cząsteczek metameriu genetycznego. Warto zaznaczyć, że kumuluje się w organizmie, dlatego nie ma potrzeby suplementowania jej codziennie, organizm będzie wykorzystywał jej zapasy. Obecna w witaminie kobalamina ma również pozytywny wpływ na układ pokarmowy i krwionośny oraz działa antydepresyjnie.

Rola w organizmie i skutki niedoboru

Rola witaminy B12 jest nieoceniona w tym, jaki wpływ wywiera na układ nerwowy. Przede wszystkim bierze udział w biosyntezie nukleotydów i choliny, która otacza nerwy. Kobalamina uczestniczy w syntezie serotoniny, hormonu odpowiedzialnego za samopoczucie i odczuwanie stresu. Niedobory tej witaminy, która ma swój udział także w syntezie metioniny, może doprowadzić do problemów z układem pokarmowym i jelitami. Witamina z grupy B działa także na ciśnienie krwi i libido, a także jest niezbędna w czasie produkcji erytrocytów, czyli czerwonych krwinek, zapobiegających powstawaniu anemii.

Po czerwoną witaminę sięgają takę osoby z wysokim poziomek cholesterolu LDL, zwanego potocznie złym cholesterolem, dzięki czemu przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób serca, czy udaru. Zalecana jest także osobom z astmą, ponieważ pomaga łagodzić jej objawy. Warto również zaznaczyć, że wspomaga przetwarzanie węglowodanów na energię, dlatego powinni o niej pamiętać sportowcy, osoby pracujące ciężko fizycznie, a także osoby młode i uczące się. Niedobory witaminy są związane z mało zbilansowaną dietą bądź problemami ze wchłanianiem B12 przez organizm. Objawem świadczącym o dużych niedoborach witaminy jest zaczerwieniony i błyszczący język, na którym mogą pojawiać się owrzodzenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl