Bądź z nami na bieżąco:

Witamina D3

  • promocja
Witamina D3 1000IU i Wit K2 45mcg 120kaps Nowfoods
Witamina D3 1000IU i Wit K2 45mcg 120kaps Nowfoods
Producent: NOW
Cena: 36,36 zł 39,10 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
GOLD-VIT D FORTE 1000 IU 30kaps
GOLD-VIT D FORTE 1000 IU 30kaps
Producent: Olimp
Cena: 21,60 zł
szt.
zobacz więcej
Witamina D3 2000IU 30ml Myvita
Witamina D3 2000IU 30ml Myvita
Producent: MyVita
Cena: 26,10 zł
szt.
zobacz więcej
Witamina D3 2000IU 50ml Myvita
Witamina D3 2000IU 50ml Myvita
Producent: MyVita
Cena: 33,00 zł
szt.
zobacz więcej
Witamina D3 4000IU 120kp XENIVIT
Witamina D3 4000IU 120kp XENIVIT
Producent: Xenico
Cena: 29,90 zł
szt.
zobacz więcej

Witamina D3 jest bardzo ważną budulcową witaminą, która zapobiega powstaniu nowotworów, odpowiada za mineralizację kości i rozwój układu kostnego. Jest niezbędna do regulacji gospodarki wapniowo-fosforowej w ciele, konieczna do prawidłowego rozwoju noworodków, dlatego zalecana jest suplementacja tej witaminy właśnie u niemowląt. Jest również potrzebna, aby poprawnie funkcjonował układ krążenia i mięsień sercowy.

Witamina D3 to również zdrowe zęby. Niedobór tej witaminy może niekorzystanie wpływać na funkcjonowanie całego organizmu, jednak jest to jedna z witamin, które mają również negatywne skutki w chwili zbyt dużej absorpcji. Najlepszym sposobem na dostarczenie jej do organizmu jest przebywanie na słońcu, jednak w naszym kraju przeważająca część dni jest niesłonecznych, a do tego, nie każdy może przebywać w dłuższym okresie na w pełni słońca, lub jest to niewskazane. W takich przypadkach konieczne jest dostarczanie do organizmu odpowiedniej dawki witaminy D3 w tabletkach.

Właściwości witaminy D3

Witamina D3 występująca naturalnie w organizmach zwierzęcych, zwana jest także cholekalcyferolem. Dużo skuteczniej wpływa na obecność samej witaminy D w organizmie niż witamina D2, która naturalnie występuje w organizmach roślinnych. Jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach i może magazynować się przez długi czas. Na uwagę zasługuje fakt, iż witamina ta w chwili spożycia jest bezwartościowa. Dopiero po przejściu etapów konwersji, po których staje się formą aktywną, jest pożyteczna dla organizmu.

Witamina D3 jest niezbędna w procesie mineralizacji kości. Dlatego też istotne jest to, aby w odpowiednich ilościach była dostarczana do organizmu dziecka. Przyczynia się ona także do zwiększania wchłaniania składników mineralnych, takich jak fosfor i wapń. Osoby starsze, które regularnie suplementują witaminę D, są mniej narażone na osteoporozę oraz łamanie kości. Ponadto osoby otyłe lub pragnące schudnąć docenią jej właściwości, ponieważ kalcyferol wspomaga utratę wagi.

Niedobór witaminy D3

Niedobory witaminy D3 są z reguły związane z dietą ubogą w odpowiednie składniki odżywcze i mineralne, a także z niską ekspozycją ciała na słońce. Już 20 minut dziennie może pobudzić organizm do produkcji witaminy, dzięki temu właśnie D3 nazywana jest witaminą słońca. U dzieci, niedobór tej witaminy może doprowadzić do krzywicy, czyli przewlekłej choroby dotykającej niemowlęta. U dorosłych z kolei niedobory powodują osteomalację, która jest metaboliczną chorobą kości. Objawami niedostatecznej ilości witaminy może być spadek apetytu, biegunka, problemy ze snem, zaburzenia widzenia i bóle kostno-mięśniowe.

Witamina słońca to jedna z grupy witamin, której nadmiar może być równie szkodliwy co niedobór. W wyniku przedawkowania witaminy występować mogą nudności, osłabienia, zaburzenia pracy serca, nerek, a także zaburzenia pracy układu nerwowego, a nawet kamica pęcherzyka żółciowego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl