Bądź z nami na bieżąco:

Witamina K2

Witamina K2 50mcg 30kaps Swanson
Witamina K2 50mcg 30kaps Swanson
Cena: 16,02 zł 18,00 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Witamina K2 100mcg 30kaps Swanson
Witamina K2 100mcg 30kaps Swanson
Cena: 25,63 zł 28,80 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Witamina K2 200mcg 30kaps Swanson
Witamina K2 200mcg 30kaps Swanson
Cena: 41,65 zł 46,80 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
F-VIT K2 MK-7 FORMEDS
F-VIT K2 MK-7 FORMEDS
Producent: FORMEDS
Cena: 34,99 zł
szt.
zobacz więcej
Liposomalna witamina K2 i D3 59ml Nowfoods
Liposomalna witamina K2 i D3 59ml Nowfoods
Producent: NOW
Cena: 54,50 zł 58,60 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja

Witaminy w grupy K zostały odkryte w XX wieku przy okazji badań cholesterolu. W tym czasie poznana została jej rola w procesie krzepliwości krwi. K2 jest witaminą, która została wyodrębniona z rybiego mięsa. Jest złożona, a jej budowa to właściwie cała grupa związków o nazwie menachinony, które są określane skrótem MK.

Wytwarzana jest przez bakterie saprofityczne układu pokarmowego, dostarczana do komórek ciała poprzez transport trójglicerydami. Cechą charakterystyczną tej witaminy jest także to, że ma długi okres półtrwania, są to aż 72 godziny. Ludzki organizm jest w stanie wchłonąć K2 w całości.

Właściwości i działanie witaminy K2

Działanie witaminy K2 od czasów jej odkrycia zostało bardzo rozszerzone. Początkowo była to witamina istotna dla krzepnięcia krwi. Obecne badania wskazują na dużo szersze możliwe działania. Witamina ta wpływa na prawidłowe funkcjonowanie metabolizmu wapnia, odpowiada bowiem za aktywację białek, które wapń transportują. Białka muszą być aktywne, aby wapń został dostarczony do kości. Dlatego też witamina K2 jest ważna w zapobieganiu osteoporozie, czyli poważnej chorobie kości.

Warto zatem zwrócić uwagę na witaminę K2 właśnie pod względem jej działania na kości. Do niedawna uważano, że głównie wapń, witamina D i magnez są niezbędne do prawidłowego rozwoju układu kostnego. Dziś już wiadomo, że konieczna jest także witamina K2. Głównie dlatego, że wapń, główny budulec kości, nie może być do nich transportowany bez wsparcia witaminy K2. Ponadto K2 aktywuje i wzmacnia białka GLA, w tym osteokalcyny, które wpływają na wzrost kości i ich przebudowę. Przyjmowanie kompleksu witaminy K2 i D oraz wapnia wpływa na poprawę wytrzymałości kości.

Niedobór witaminy K2

Niedobór witaminy K2 to stosunkowo rzadkie zjawisko, jednak może się on pojawić zwłaszcza u osób z chorobami wątroby lub z zespołem złego wchłaniania. Pojawić może się także u osób po antybiotykoterapii. Niedobór nie jest groźny, jednak może wpłynąć negatywnie na wytrzymałość kości. Suplementacja witaminy K2 polecana jest szczególnie osobom ze złamaniami, kobietom w okresie pomenopauzalnym, a także tym, którzy stosują suplementy wapnia.

Jest to również dobra witamina do stosowania profilaktycznie, głównie dlatego, że jest w pełni bezpieczna. Nie ma przypadków przedawkowania tejże, a dziennie zapotrzebowanie nie jest wysokie, głównie dlatego, że organizm jest w stanie każdą cząsteczkę witaminy wykorzystywać wielokrotnie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl